Saulkrastu viesnīcas “Strand” vēsture

kolaza vesture Small

1823. gadā Lēdurgas muižas īpašnieks Karls fon Reiterns un Bīriņu muižas īpašnieks Aleksis fon Pistolkorss reti apdzīvotajā piejūras teritorijā uz ziemeļiem no Pēterupes uzcēla pirmās vasarnīcas un izveidoja jaunu peldvietu, kuru tā arī nosauca par Neibādi (Neubad). 

Drīz pēc tam Bīriņu muižas īpašnieks iegūst savā īpašumā visu Neibādi un visas vasarnīcas te piederēja tikai Bīriņu muižai. Vidzemes muižnieki šeit īrēja istabas, pusdienoja restorānā un pavadīja vakarus vietējās kūrmājas (Kuhrhaus) klubā. Tās bija slēgtas telpas, kur notika simfoniskā orķestra koncerti, teātra izrādes un balles. Turpat blakus tika iekopts parks. Ap šo laiku, 19. gs. vidu, tad arī tapusi viesnīca Strand.

Kūrorta uzturēšana izmaksāja ļoti dārgi, tādēļ 70. gados jaunais Bīriņu muižas īpašnieks Augusts fon Pistolkorss sāka izīrēt citiem muižniekiem zemesgabalus vasarnīcu būvei. Sākās strauja Neibādes (Saulkrastu) kūrorta attīstība. Tiek uzcelta baznīca, skola, ārsta māja, vairākas villas un viesnīcas augstdzimušiem atpūtniekiem no Pēterburgas, Maskavas, Tērbatasun citām Krievijas impērijas vietām, kā arī Ziemeļvidzemes muižniekiem. Uz jūrmalas kūrortiem devās arī vienkārši ļaudis, kaut vai tikai ikdienišķās pastaigās, bet Neibāde sagaidīja vienīgi īpaši izmeklētus, turīgus atpūtniekus.

Viesnīca Strand, tikai nomainot īpašniekus, darbojas līdz pat 20. gs vidum, kad Padomju laikos pārtop par poliklīniku un dzīvokļu māju. Atjaunojoties Latvijas neatkarībai 20. gs beigās, viesnīca Strand nonāk pirmspadomju laika īpašnieku rokās un šodien te atkal ierīkota viesnīca ar piejūras apartamentiem Strand.

 Vēsturisko bilžu galerija